Co znamenají specifikace motorového oleje API, ACEA, ILSAC, AAE? AVTORUS
ACEA je klasifikace automobilových maziv vyvinutá Asociací evropských výrobců automobilů ( Sdružení evropských dodavatelů automobily) a přijata v roce 1991. Jedná se o jednotnou normu, která v maximální možné míře zohledňuje požadavky evropských výrobců automobilů a ve většině případů klade výrazně přísnější požadavky na kvalitu maziv.
Normy ACEA rozdělují motorové oleje do následujících tříd:
A – pro benzínové motory;
B – pro dieselové motory osobních automobilů;
C – pro benzínové motory a dieselové motory vybavené konvertory výfukových plynů;
E – pro dieselové motory nákladních vozidel.
Od roku 2004 ACEA zrušila samostatné třídy pro benzinové (A) a naftové (B) motory a sloučila je do několika obecných kategorií pro osobní automobily:
A1 / B1 třída pro benzínové a naftové motory určené pro zvláště nízkoviskózní energeticky úsporné oleje 2,9 A3 / B3 třídy pro nejvíce zatěžované (včetně přeplňovaných) motory, pro náročné provozní podmínky nebo prodloužené intervaly výměny dle doporučení výrobce HTHS>3,5. Zrušeno se zavedením 2021 ACEA Light-duty Sequences.
A3 / B4 třída motorových olejů HTHS>3,5 pro nejvíce zatěžované (včetně přeplňovaných) motory vybavené přímým vstřikováním paliva, systémem Common Rail nebo čerpadlo-vstřikovače, provozované v náročných podmínkách a/nebo s prodlouženými intervaly výměny.

Sintec Racing SAE 10W-60 ACEA A3/B4 API SN/CF
Motorový olej
více

Sintec Premium 9000 SAE 0W-30 ACEA A3/B4 API SP/CF
Motorový olej
více

Sintec Premium 9000 SAE 0W-40 ACEA A3/B4 API SP/CF
Motorový olej
více

Sintec Premium 9000 SAE 5W-30 ACEA A3/B4 API SL/CF
Motorový olej
více

Sintec Premium 9000 SAE 5W-40 ACEA A3/B4 API SN/CF
Motorový olej
více

SINTEC PREMIUM 9000 SAE 5W-50 ACEA A3/B4 API SN/CF
Motorový olej
více

Sintec Platinum 7000 SAE 5W-30 ACEA A3/B4 API SL/CF
Motorový olej
více

Sintec Platinum 7000 SAE 10W-40 ACEA A3/B4 API SN/CF
Motorový olej
více

Sintec ExtraLife 7000 SAE 5W-30 ACEA A3/B4 API SL/CF
Motorový olej
více

Sintec ExtraLife 7000 SAE 5W-40 ACEA A3/B4 API SN/CF
Motorový olej
více

Sintec ExtraLife 5000 SAE 10W-40 ACEA A3/B4 API SL/CF
Motorový olej
více
A5 / B5 oleje pro benzínové a naftové motory určené pro nízkoviskózní energeticky úsporné oleje 2,9

SINTEC PREMIUM 9000 SAE 0W-30 ACEA A5/B5 API SP
Motorový olej
více

Sintec Platinum 7000 SAE 5W-30 ACEA A5/B5 API SL/CF
Motorový olej
více
A7 / B7 oleje pro benzínové a naftové motory určené pro nízkoviskózní energeticky úsporné oleje 2,9
Kromě normy A 5/B 5 byly zavedeny následující testy:
– ochrana rozvodového řetězu
— tvorba usazenin v turbodmychadlech dieselových motorů
— stanovení alkalického čísla podle ASTM D4739
MOTOROVÉ OLEJE PRO ENVIRONMENTÁLNĚ ČISTÉ MOTORY (NÍZKÉ SAPSMID SAPS)
С1 — Požadavky A5/B5 jsou doplněny omezeními obsahu: síranový popel ≤ 0.5 %, síra ≤ 0,2 %, fosfor ≤ 0,05 %. Zrušeno se zavedením 2021 ACEA Light-duty Sequences.
С2 — Požadavky A5/B5 jsou doplněny omezeními obsahu: síranový popel ≤ 0.8 %, síra ≤ 0,3 %, fosfor ≤ 0,09 %.
С3 — Požadavky A3/B4 jsou doplněny omezeními obsahu: síranový popel ≤ 0.8 %, síra ≤ 0,3 %, fosfor ≤ 0,09 %, alkalita nad 6. Rychlost odpařování ne více než 13 %.

Sintec Premium 9000 SAE 0W-30 API SP/CF ACEA C3
Motorový olej
více

Sintec Premium 9000 SAE 5W-30 ACEA C3 API SN
Motorový olej
více

Sintec Platinum 7000 SAE 5W-30 ACEA C3 API SP
Motorový olej
více
С4 — Požadavky A3/B4 jsou doplněny omezeními obsahu: síranový popel ≤ 0.5 %, síra ≤ 0,2 %, fosfor ≤ 0,09 %, alkalita nad 6. Rychlost odpařování ne více než 11 %.
С5 — HTHS ≥ 2,6 mPa/s, síranový popel ≤ 0.8 %, obsah síry ≤ 0,3 %, obsah fosforu ≤ 0,09 %
Sintec Premium 9000 SAE 0W-20 ACEA C5 API SN PLUS
Motorový olej
více
С6 — HTHS ≥ 2,6 mPa/s, síranový popel ≤ 0.8 %, obsah síry ≤ 0,3 %, obsah fosforu ≤ 0,09 %.
Kromě normy C 5 byly zavedeny následující testy:
– ochrana rozvodového řetězu
— tvorba usazenin v turbodmychadlech dieselových motorů
— stanovení alkalického čísla podle ASTM D4739
– aktualizovaný test spotřeby paliva
KLASIFIKACE ACEA PRO NÁKLADNÍ VOZIDLA
ACEA E4 Vysoce stabilní olej, který zajišťuje čistotu pístu, snižuje opotřebení a reguluje saze. Oleje třídy E4 se doporučují pro použití ve vysoce zatížených dieselových motorech nákladních vozidel, které nejsou vybaveny filtry pevných částic a splňují ekologické požadavky Euro-1, Euro-2, Euro-3 a Euro-4.

Sintec Truck SAE 10W-40 ACEA E4/E7
Motorový olej
více
ACEA E6 Vysoce stabilní olej se sníženým obsahem sulfátového popela (≤1,0 % m/m), zajišťující čistotu pístu, snížené opotřebení a kontrolu tvorby sazí. Oleje třídy E6 se doporučují pro použití ve vysoce zatížených vznětových motorech nákladních vozidel vybavených filtry pevných částic, neutralizátory, které snižují množství oxidů dusíku, oxidu uhelnatého a uhlovodíků ve výfukových plynech, splňujících ekologické požadavky Euro-1, Euro-2, Euro-3, Euro-4 a Euro-5.
Sintec Truck SAE 10W-40 ACEA E6/E7
Motorový olej
více
Třída byla zrušena kvůli zavedení 2022 ACEA Heavy-duty sekvencí.
ACEA E8 Vysoce stabilní olej se sníženým obsahem sulfátového popela (≤1,0 % m/m), zajišťující čistotu pístu, snížené opotřebení a kontrolu tvorby sazí. Oleje třídy E8 se doporučují pro použití ve vysoce zatížených vznětových motorech nákladních vozidel vybavených filtry pevných částic, neutralizátory, které snižují množství oxidů dusíku, oxidu uhelnatého a uhlovodíků ve výfukových plynech, splňujících ekologické požadavky Euro-6.
Třída E 8 zaveden v roce 2022 a je zaměřen na zvýšení účinnosti paliva a snížení škodlivých emisí, kromě požadavků ACEA E 6 zavádí další testy:
— Oxidace oleje Volvo T-13 (ASTM D8048) s limity vyhovujícími API CK-4
– provzdušňování motorového oleje Caterpillar C13 (ASTM D8047) s limity shody API CK-4
— Test čistoty pístu Daimler OM471 (CEC L-118-21), nahrazuje test OM501LA
ACEA E7 Vysoce stabilní olej, který zajišťuje čistotu pístu, snižuje opotřebení a reguluje saze. Oleje třídy E7 se doporučují pro použití ve vysoce zatížených vznětových motorech nákladních vozidel, které nejsou vybaveny filtry pevných částic a splňují ekologické požadavky Euro-1, Euro-2, Euro-3, Euro-4 a Euro-5.
Sintec Truck SAE 10W-40 ACEA E6/E7
Motorový olej
více

Sintec Truck SAE 10W-40 ACEA E4/E7
Motorový olej
více
ACEA E9 Vysoce stabilní olej se sníženým obsahem sulfátového popela (≤1,0 % m/m), zajišťující čistotu pístu, snížené opotřebení a kontrolu tvorby sazí. Oleje třídy E9 se doporučují pro použití ve vysoce zatížených vznětových motorech nákladních vozidel vybavených filtry pevných částic, neutralizátory, systémy EGR a SCR, které splňují ekologické požadavky Euro-1, Euro-2, Euro-3, Euro-4 a Euro-5.
Oleje této třídy jsou vysoce doporučeny při provozu spalovacích motorů na palivo s nízkým obsahem síry.
Třída byla zrušena kvůli zavedení 2022 ACEA Heavy-duty sekvencí.
ACEA E11 Vysoce stabilní olej se sníženým obsahem sulfátového popela (≤1,0 % m/m), zajišťující čistotu pístu, snížené opotřebení a kontrolu tvorby sazí. Oleje třídy E11 se doporučují pro použití ve vysoce zatížených vznětových motorech nákladních vozidel vybavených filtry pevných částic, neutralizátory, systémy EGR a SCR, které splňují ekologické požadavky Euro-6.
Oleje této třídy jsou vysoce doporučeny při provozu spalovacích motorů na palivo s nízkým obsahem síry.
Třída E 11 zaveden v roce 2022 a je zaměřen na zvýšení účinnosti paliva a snížení škodlivých emisí, kromě požadavků ACEA E 9 zavádí další testy:
— Oxidace oleje Volvo T-13 (ASTM D8048) s limity vyhovujícími API CK-4
– provzdušňování motorového oleje Caterpillar C13 (ASTM D8047) s limity shody API CK-4

API, ACEA, ILSAC a AAE jsou mezinárodní standardy kvality vyvinuté významnými odbornými organizacemi. Výrobci automobilů vždy uvádějí určité specifikace v návodu k obsluze vozidla, takže jsou důležitým parametrem při výběru motorového oleje. Doporučené specifikace závisí na konstrukčních prvcích a typu motoru konkrétního vozidla.
Kdo jsou tyto expertní komunity zapojené do vývoje standardů:
- API (z angličtiny – American Petrol Institute) – American Petroleum Institute;
- ACEA (z francouzštiny – Association des Constructeurs Européens d’Automobiles) – Asociace evropských výrobců automobilů;
- ILSAC (z angličtiny – International Lubricant Standardization and Approval Committee) – Mezinárodní výbor pro standardizaci a schvalování maziv;
- AAE (nebo ruský – AAI) – Asociace automobilových inženýrů Ruska.
Oleje pro automobily od amerických a asijských automobilek jsou klasifikovány podle API nebo ILSAC. Evropští výrobci automobilů používají k určení kvality oleje klasifikaci ACEA. Zároveň se při výběru oleje pro osobní vozy vybavené vznětovým motorem s filtrem pevných částic (DPF) řídí požadavky klasifikace ACEA. Komerční dieselová vozidla podléhají rozsáhlému systému požadavků API a ACEA.
Klasifikace API rozděluje oleje podle jejich výkonnostních vlastností. Podle systému API existují dvě kategorie motorových olejů:
- API S (Service), například API SN – oleje pro benzínové motory;
- API C (Commercial), například API CK-4 – oleje pro dieselové motory.
Označení kvality API znamená toto: Písmeno za „S“ nebo „C“ označuje kvalitu oleje. Čím dále v abecedě, tím vyšší jsou požadavky na úroveň vlastností oleje. Nejnižší současná specifikace pro benzínové motory je API SJ.
V současné době je nejvyšší kategorií olejů pro benzínové motory podle klasifikace API specifikace API SN Plus s účinností od 1. května 2018. Je to zvláště důležité pro vozy s motorem TGDI (turbocharged benzin s přímým vstřikováním), protože motorový olej této úrovně vlastností může zabránit předčasnému vznícení palivové směsi ve válci.
Zbývající kategorie API pro benzínové motory odpovídají:
- API SJ – oleje pro automobily ne starší než 2001;
- API SL – oleje pro automobily ne starší než 2004;
- API SM – oleje pro vozy ne starší než 2010;
- API SN – oleje pro automobily od roku 2011.
Pro osobní benzínové motory lze použít oleje vyšších specifikací, jako je API SN, kde se doporučuje použití oleje předchozí úrovně, jako je API SM, API SL nebo API SJ.
Nejvyšší kategorií olejů pro dieselové motory podle této klasifikace je specifikace API CK-4. Jedná se o nový standard pro motorové oleje pro automobily vyrobené od roku 2017.
V platnosti zůstávají i API CH-4, API CI-4, API CI-4 PLUS a API CJ-4. Číslo „4“ ve specifikačním označení znamená, že olej splňuje požadavky velkoobjemových čtyřdobých motorů.
Oleje vyšší třídy lze použít v motorech, pro které jsou vhodné oleje nižších tříd. Například API CK-4 může nahradit API CJ-4, API CI-4, API CI-4 PLUS a API CH-4.
Specifikace API CH-4 lze použít tam, kde jsou vhodné oleje zastaralých specifikací API CD, API CE, API CF-4 a API CG-4. V tomto případě je vždy nutné vzít v úvahu doporučení výrobce vozu.
Klasifikace ACEA označuje oleje, které jsou zaměřeny na požadavky evropských výrobců automobilů a mají rozsáhlý systém schvalování. Její požadavky jsou přísnější na základě celoevropských standardů kvality.
V souladu s klasifikací ACEA jsou oleje pro benzínové a osobní naftové motory sloučeny do jedné kategorie a jsou označeny jako kombinace písmen A/B, vedle kterých jsou čísla.
Specifikace A1/B1, která odpovídá energeticky úsporným nízkoviskózním olejům, byla nyní zrušena.
Specifikace A3/B3 odpovídají stabilním olejům odolným proti opotřebení, které splňují základní úroveň požadavků výrobců automobilů. Jedná se o univerzální, plně viskózní, plnopopelnaté motorové oleje.
Specifikace A3/B4 zahrnuje specifikaci A3/B3, stejně jako oleje pro benzinové motory s přímým vstřikováním a dieselové motory se vstřikovacím systémem. Oleje této specifikace jsou vhodné pro prodloužené intervaly výměny oleje a splňují zvýšené požadavky výrobců automobilů.
Specifikace A5/B5 odpovídají energeticky účinným, nízkoviskózním motorovým olejům zaměřeným na úsporu paliva. Platí pouze pro určité modely motorů.
Kvůli ekologickým požadavkům v evropských zemích byla klasifikace ACEA doplněna o kategorii C, která odpovídá olejům pro vozidla vybavená systémem úpravy výfukových plynů (filtr pevných částic (DPF), katalyzátor). Tyto oleje se liší úrovní obsahu SAPS – sulfátový popel, fosfor a síra.
- C1 – velmi nízká úroveň SAPS;
- C2 – průměrná úroveň SAPS;
- C3 – průměrný SAPS;
- C4 – nízké SAPS;
- C5 – průměrný SAPS a spotřeba paliva; Jedná se o olej s nízkým obsahem popela a nízkou viskozitou.
Oleje pro dieselové motory těžkých nákladních vozidel jsou zařazeny do kategorie E.
E4 – oleje pro motory ekologických norem Euro I – Euro V, provozované v náročných podmínkách, včetně prodloužených intervalů výměny oleje. Vhodné pro motory bez filtrů pevných částic, některé motory s EGR (recirkulace výfukových plynů) a SCR (selektivní katalyzátor).
E6 – oleje pro motory ekologických norem Euro I – Euro VI, pracující v náročných podmínkách s prodlouženými intervaly výměny oleje. Jsou vhodné pro motory s EGR a SCR. Takové oleje se doporučují pro motory vybavené filtry pevných částic a také pro motory poháněné palivem s nízkým obsahem síry.
E7 – oleje s vynikající ochranou proti opotřebení dieselových motorů nové generace ekologických norem Euro I – Euro V Jsou vhodné pro motory bez filtrů pevných částic a pro většinu motorů s EGR a SCR.
E9 – oleje s vynikající ochranou proti opotřebení dieselových motorů nové generace ekologických norem Euro I – Euro VI. Jsou vhodné pro motory s EGR a SCR. Doporučeno pro motory vybavené filtry pevných částic na palivo s nízkým obsahem síry.
Klasifikace ILSAC byla vytvořena pro oleje používané v amerických a japonských automobilech. Má pět kategorií kvality, z nichž první je již zastaralá a v současnosti jsou nejrelevantnější ILSAC GF-4 a ILSAC GF-5.
- ILSAC GF-4 – standard splňuje úroveň požadavků API SM;
- ILSAC GF-5 – standard splňuje úroveň požadavků API SN.
Tyto dvě normy se překrývají s předchozími úrovněmi schválení.
Klasifikace AAE (AAI) má dvě kategorie olejů:
- B – oleje pro benzínové motory;
- D – oleje pro dieselové motory.
Čísla za písmenem označují třídu produktu. Nejvyšší jsou AAI B6 (AAE B6) pro benzinové motory splňující požadavky Euro IV a AAI D5 (AAE D5) pro přeplňované dieselové nákladní vozy provozované v drsných podmínkách a splňující požadavky Euro-III na emise toxických složek.